Sort by

Tess has logged 105 entries for films during October 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scanners

Scanners

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★
Edit this entry  
31
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★
Edit this entry  
31
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Edit this entry  
31
The Cars That Ate Paris

The Cars That Ate Paris

1974
×
★★
Edit this entry  
31
Three to Go

Three to Go

1971
×
★★
Edit this entry  
30
3 Directions in Australian Pop Music

3 Directions in Australian Pop Music

1972
×
★★
Edit this entry  
30
Count Vim's Last Exercise

Count Vim's Last Exercise

1968
×
Edit this entry  
30
The Life and Flight of the Reverend Buck Shotte

The Life and Flight of the Reverend Buck Shotte

1968
×
Edit this entry  
30
Homesdale

Homesdale

1971
×
★★
Edit this entry  
30
Whatever Happened To Green Valley?

Whatever Happened To Green Valley?

1974
×
Edit this entry  
30
Incredible Floridas

Incredible Floridas

1972
×
★★
Edit this entry  
30
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Urusei Yatsura: Beautiful Dreamer

Urusei Yatsura: Beautiful Dreamer

1984
×
★½
Edit this entry  
28
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mercy

Mercy

2014
×
★★
Edit this entry  
26
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vigil

Vigil

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Burning Bush

Burning Bush

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
The Final Exit of the Disciples of Ascensia

The Final Exit of the Disciples of Ascensia

2019
×
Edit this entry  
21
Treasure Island

Treasure Island

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Julia's Eyes

Julia's Eyes

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aftershock: Everest and the Nepal Earthquake

Aftershock: Everest and the Nepal Earthquake

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
We Need to Talk About Cosby

We Need to Talk About Cosby

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Evictors

The Evictors

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Homebodies

Homebodies

1974
×
★★★
Edit this entry  
19
Pennywise: The Story of IT

Pennywise: The Story of IT

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
The Black Scorpion

The Black Scorpion

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncle Peckerhead

Uncle Peckerhead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Strangler

Night of the Strangler

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Vengeance

Blue Vengeance

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★½
Edit this entry  
13
Strange Circus

Strange Circus

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Giant Spider Invasion

The Giant Spider Invasion

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Warning Shadows

Warning Shadows

1923
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Poison

Poison

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
A Very British Scandal

A Very British Scandal

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Armed to the Teeth

Armed to the Teeth

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Puppet Master: Hunting the Ultimate Conman

The Puppet Master: Hunting the Ultimate Conman

2022
×
★★★
Edit this entry