• I'm Your Woman

    ★★★★

  • The Witches

    ★★

  • What the Constitution Means to Me

    ★★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • MLK/FBI

    ★★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★½

  • Unpregnant

    ★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Antebellum

    ★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Sam Jay: 3 in the Morning

    ★★

  • Summerland

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • 8:46

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • Yvonne Orji: Momma, I Made It!

  • The High Note

    ★★★

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

  • New York New York

  • The Half of It

    ★★★½

  • A Secret Love

    ★★★½

  • Normal People

    ★★★★½

  • John Lewis: Good Trouble

    ★★★½

  • Mrs. America

    ★★★★½

  • Misbehaviour

    ★★★

  • Mulan

    ★★★

  • Devs

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Sylvie's Love

    ★★★

  • Disclosure

    ★★★★

  • The Last Thing He Wanted

    ★½

  • The Rhythm Section

    ★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Miss Juneteenth

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • The Outsider

  • Underwater

    ★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★★

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★

  • Watchmen

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • Gemini Man

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Saria

    ★★★

  • Unbelievable

    ★★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Lucy in the Sky

    ★★

  • Harriet

    ★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • How to Build a Girl

    ★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★