Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★½
Edit this entry  
17
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★½
Edit this entry  
10
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Yvonne Orji: Momma, I Made It!

Yvonne Orji: Momma, I Made It!

2020
×
Edit this entry  
08
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Man Rots from the Head

Man Rots from the Head

2016
×
Edit this entry  
01
Woman in Deep

Woman in Deep

2016
×
Edit this entry  
01
Pauline Alone

Pauline Alone

2014
×
Edit this entry  
01
Gregory Go Boom

Gregory Go Boom

2013
×
Edit this entry  
01
Red Light

Red Light

2017
×
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★½
Edit this entry  
28
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Summertime

Summertime

1955
×
★★½
Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zama

Zama

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry