Tessa has logged 393 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Fracture

Fracture

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Kevin & Perry Go Large

Kevin & Perry Go Large

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
The Client

The Client

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Luce

Luce

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rust Creek

Rust Creek

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Styx

Styx

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
30
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Still/Born

Still/Born

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★
Edit this entry  
28
Everest

Everest

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Pick of the Litter

Pick of the Litter

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Bay

The Bay

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Monster Party

Monster Party

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hider in the House

Hider in the House

1989
×
★★
Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Anna

Anna

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★★
Edit this entry