Sort by

Tessa has logged 401 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spinster

Spinster

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stage Mother

Stage Mother

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Desperado

Desperado

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry