thalia has logged 386 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dumbo

Dumbo

2019
×
Edit this entry  
29
Without a Paddle

Without a Paddle

2004
×
★½
Edit this entry  
29
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Same Time, Next Christmas

Same Time, Next Christmas

2019
×
Edit this entry  
23
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Ghosting: The Spirit of Christmas

Ghosting: The Spirit of Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read prior review Edit this entry  
21
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★★
Edit this entry  
21
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
17
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
'Twas the Night

'Twas the Night

2001
×
Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
11
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Edit this entry  
11
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
09
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★½
Edit this entry  
09
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
Edit this entry  
06
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
Saw VI

Saw VI

2009
×
Edit this entry  
05
Saw V

Saw V

2008
×
Edit this entry  
05
Saw IV

Saw IV

2007
×
Edit this entry  
05
Saw III

Saw III

2006
×
Edit this entry  
05
Saw II

Saw II

2005
×
Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Generation Wealth

Generation Wealth

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
02
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Olive, the Other Reindeer

Olive, the Other Reindeer

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry