Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Welcome to Happiness

Welcome to Happiness

2015
×
★½
Edit this entry  
22
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Little Fish

Little Fish

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Alelí

Alelí

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Exile

Exile

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
Tesla

Tesla

2020
×
★★
Edit this entry  
29
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Discovering William Greaves

Discovering William Greaves

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★
Edit this entry  
25
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★½
Edit this entry  
25
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sinatra: All or Nothing at All

Sinatra: All or Nothing at All

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Go-Go's

The Go-Go's

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sometimes Always Never

Sometimes Always Never

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Beeswax

Beeswax

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Deadwater Fell

Deadwater Fell

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Dead Still

Dead Still

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
I'll Be Gone in the Dark

I'll Be Gone in the Dark

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hal

Hal

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fire Over England

Fire Over England

1937
×
★★½
Edit this entry  
27
Vault

Vault

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Slim Aarons: The High Life

Slim Aarons: The High Life

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★
Edit this entry  
25
She Was Like a Wild Chrysanthemum

She Was Like a Wild Chrysanthemum

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In Person

In Person

1935
×
★★★
Edit this entry  
25
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★½
Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Edit this entry  
22
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
There Are No Fakes

There Are No Fakes

2019
×
Edit this entry  
29
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The High Note

The High Note

2020
×
★★★
Edit this entry