Sort by

may has logged 58 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
Edit this entry  
26
She's All That

She's All That

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
Barbarian

Barbarian

2022
×
Edit this entry  
17
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
Edit this entry  
16
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Pearl

Pearl

2022
×
Edit this entry  
15
Top Gun

Top Gun

1986
×
Read the review Edit this entry  
13
Not Okay

Not Okay

2022
×
Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Edit this entry  
13
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
Edit this entry  
06
The Strokes: MTV $2 Bill Concert

The Strokes: MTV $2 Bill Concert

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Edit this entry  
23
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
Read prior review Edit this entry  
17
True Stories

True Stories

1986
×
Edit this entry  
16
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
Read the review Edit this entry  
03
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
Edit this entry  
27
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Edit this entry  
26
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Strokes: MTV $2 Bill Concert

The Strokes: MTV $2 Bill Concert

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
In Transit

In Transit

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Bring It On

Bring It On

2000
×
Edit this entry  
29
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
Edit this entry  
11
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Creatures

The Creatures

1966
×
Edit this entry  
20
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
Read the review Edit this entry  
18
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Landscapers

Landscapers

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dick

Dick

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
Edit this entry  
04
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry