Sort by

Brent has logged 339 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Max Steel

Max Steel

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Belle

Christmas Belle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
25
All She Wants for Christmas

All She Wants for Christmas

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Miracle of Jonathan Toomey

The Christmas Miracle of Jonathan Toomey

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
When the Bough Breaks

When the Bough Breaks

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boy in the Bubble

The Boy in the Bubble

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Storks

Storks

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ben-Hur

Ben-Hur

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Magic Beyond Words: The J.K. Rowling Story

Magic Beyond Words: The J.K. Rowling Story

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pixels

Pixels

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry