Sort by

Madelyn has logged 48 entries for films during December 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Bratz: Rock Angelz

Bratz: Rock Angelz

2005
×
★★½
Edit this entry  
27
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★
Edit this entry  
23
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rock Dog

Rock Dog

2016
×
Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flatliners

Flatliners

2017
×
½
Edit this entry  
16
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Pottersville

Pottersville

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
Edit this entry  
13
The Christmas Shoes

The Christmas Shoes

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
9/11

9/11

2017
×
Edit this entry  
08
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Edit this entry  
08
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Samantha: An American Girl Holiday

Samantha: An American Girl Holiday

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry