ThatSpyIsASpy has logged 134 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Redline

Redline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The General

The General

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Horns

Horns

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Art of Playing

The Art of Playing

2014
×
★★
Edit this entry  
30
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bordello of Blood

Bordello of Blood

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Asura

Asura

2012
×
Edit this entry  
22
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The One I Love

The One I Love

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Steamboy

Steamboy

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Memories

Memories

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry