Sidharth has logged 102 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
Edit this entry  
29
La Flor

La Flor

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
Edit this entry  
24
The Mission

The Mission

1999
×
Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
23
Baazi

Baazi

1951
×
Edit this entry  
12
Tremors

Tremors

2019
×
Edit this entry  
12
Tangos, the Exile of Gardel

Tangos, the Exile of Gardel

1985
×
Edit this entry  
10
In Search of Famine

In Search of Famine

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
09
That Cloud Never Left

That Cloud Never Left

2019
×
Edit this entry  
07
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
Edit this entry  
03
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
Edit this entry  
26
Hermia & Helena

Hermia & Helena

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Soundings

Soundings

1986
×
Edit this entry  
25
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Creepy

Creepy

2016
×
Edit this entry  
21
Passion

Passion

2012
×
Edit this entry  
19
The Sea of Ravens

The Sea of Ravens

1930
×
Edit this entry  
19
One Day Before the Rainy Season

One Day Before the Rainy Season

1971
×
Edit this entry  
19
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Confined

The Confined

1993
×
Edit this entry  
15
Ransom for a Dead Man

Ransom for a Dead Man

1971
×
Edit this entry  
05
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sarkar Raj

Sarkar Raj

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Evil Deeds Of Cheriyachan

The Evil Deeds Of Cheriyachan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
The Crack-Up

The Crack-Up

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The White Storm 2: Drug Lords

The White Storm 2: Drug Lords

2019
×
Edit this entry  
17
Malgudi Days

Malgudi Days

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ek Hasina Thi

Ek Hasina Thi

2004
×
Edit this entry  
10
Nocturama

Nocturama

2016
×
Edit this entry  
07
Visaranai

Visaranai

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Meeting a Milestone

Meeting a Milestone

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Mercedes for Ashish

A Mercedes for Ashish

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Faces of Emmanuelle

Faces of Emmanuelle

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Utsav

Utsav

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Indian

Indian

1996
×
Edit this entry  
19
Agatha and the Limitless Readings

Agatha and the Limitless Readings

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rajnigandha

Rajnigandha

1974
×
Edit this entry  
10
Laplace's Witch

Laplace's Witch

2018
×
Edit this entry  
10
Amar Akbar Anthony

Amar Akbar Anthony

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
Edit this entry  
08
Othon

Othon

1970
×
Edit this entry  
06
The Visit

The Visit

2015
×
Edit this entry  
06
A Woman's Revenge

A Woman's Revenge

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
Edit this entry  
28
Onaayum Aattukkuttiyum

Onaayum Aattukkuttiyum

2013
×
Edit this entry