Sort by

Jack has logged 153 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Life of the World to Come

The Life of the World to Come

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Derek Zoolander University

Derek Zoolander University

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Derek Zoolander: Male Model

Derek Zoolander: Male Model

1996
×
★★★
Edit this entry  
08
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie

Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Matrix Reloaded Revisited

The Matrix Reloaded Revisited

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Foo Fighters: Skin and Bones

Foo Fighters: Skin and Bones

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Your Girlfriend

Your Girlfriend

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Comedy Central Roast of Alec Baldwin

Comedy Central Roast of Alec Baldwin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Pete Holmes: Dirty Clean

Pete Holmes: Dirty Clean

2018
×
★★★★
Edit this entry