Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
Edit this entry  
02
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Edit this entry  
02
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
Edit this entry  
02
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
Edit this entry  
02
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
Edit this entry  
02
X2

X2

2003
×
Edit this entry  
02
X-Men

X-Men

2000
×
Edit this entry  
02
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Edit this entry  
02
Predestination

Predestination

2014
×
Edit this entry  
02
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
Edit this entry  
02
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Edit this entry  
02
The Interview

The Interview

2014
×
Edit this entry  
02
Boyhood

Boyhood

2014
×
Edit this entry  
02
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
Edit this entry  
02
Ida

Ida

2013
×
Edit this entry  
02
Leviathan

Leviathan

2014
×
Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
Edit this entry  
02
True Grit

True Grit

2010
×
Edit this entry  
02
Lincoln

Lincoln

2012
×
Edit this entry  
02
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
Edit this entry  
02
Cast Away

Cast Away

2000
×
Edit this entry  
02
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Primer

Primer

2004
×
Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
02
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
Edit this entry  
02
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
02
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
Edit this entry  
02
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
Edit this entry  
02
Hugo

Hugo

2011
×
Edit this entry  
02
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Edit this entry  
02
WALL·E

WALL·E

2008
×
Edit this entry  
02
Up

Up

2009
×
Edit this entry  
02
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
02
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
Edit this entry