• I Don't Know How She Does It

    I Don't Know How She Does It

    ★★★

    I Don't Know How She Does It is a cute and sweet rom com with a good cast. Nothing spectacular but it was enjoyable for 90 minutes. 6.5/10

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Despite an obvious twist and some underdeveloped characters, Love and Monsters still manages to be an enthralling and emotional journey with plenty of awesome monster action, alongside some really beautiful, quiet moments. I hope O'Brien works with Matthews again at some point, and I see strong sequel potential. 8.5/10

  • Tales from the Crypt: Demon Knight

    Tales from the Crypt: Demon Knight

    ★★★½

    Tales from the Crypt Presents: Demon Knight is a very enjoyable horror-action film with a good cast and lots of awesome practical effects. 7.5/10

  • Love, Simon

    Love, Simon

    ★★★★

    I read the book a couple years ago and it was really good, so I was pretty excited for the movie adaptation, and yeah, it's great. I'm not a huge fan of the name change, and I always get annoyed when they turn an R rated story into a PG-13 film, but those are all minor hiccups.

    Love, Simon has strong performances, and it's an all around loveable and engaging teen drama that has a great message. I think a few plot elements were resolved a little too fast, but that doesn't detract too much from my enjoyment of the film. 8/10

  • New Nightmare

    New Nightmare

    ★★★½

    Wes Craven's New Nightmare is surprisingly intelligent and pretty intense at times, but a little too long overall. Still a great entry into the series. 7.5/10

  • Halloween: Resurrection

    Halloween: Resurrection

    ★½

    Halloween Resurrection is a total slap in the face to the series, but, honestly, if it had nothing to do with the franchise, would people really hate it as much as they do? I'm not saying it's good, or anything, but there were a few brief moments of fun and originality. I'm not going to give it a good grade. However, I think that a movie with a similar plot, but with no connections to Halloween made in the early 2000s could have worked under very different circumstances. 3.5/10

  • Freddy's Dead: The Final Nightmare

    Freddy's Dead: The Final Nightmare

    ★★★

    Look, at this point in the series, all hope of another dark and atmospheric film was pretty much lost, so they had two options while making this one. Either make another bland and forgettable sequel continuing the Dream trilogy (Dream Warriors, Dream Master, and Dream Child). Or ignore the last few movies and just make up the most bonkers movie ever. Thankfully, they went with the latter.

    Freddy's Dead: The Final Nightmare is bonkers, and I think if you're going…

  • Clouds

    Clouds

    ★★★★

    Clouds is terrifically acted and shot, even if it can get a little heavy handed at times (which is understandable because of the subject matter). You should watch it on Disney+ right now! 8.5/10

  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

    A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

    ★★

    A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child is a weak and pointless entry in the franchise, but it's not quite as awful as Part 4. I really liked the visuals and the dream sequences were pretty creative, but just find the clips on YouTube so you can skip all of the boring parts. 4/10

  • The Addams Family

    The Addams Family

    Despite best efforts from the talented voice cast, The Addams Family 2019 is an ugly and boring animated film that totally butchers the classic source material with lame pop culture jokes and a very bland plot. 2.5/10

  • Evil Dead

    Evil Dead

    ★★★★

    Mia's not there you f***ing idiot! Your little sister's being raped in hell!

    Deadite Mia/Mia Allen- Evil Dead 2013

    It may not be "The Most Terrifying Film You Will Experience", but Evil Dead 2013 is really damn effective as a back to basics chiller that is filled with insane amounts of gore and has a great lead in Jane Levy. It is much more akin to the original, (in fact, I like it just a touch more than the original)…

  • Halloween H20: 20 Years Later

    Halloween H20: 20 Years Later

    ★★★½

    It's rushed in a few places, and there are some silly moments, but Halloween: 20 Years Later is still a pretty good sequel to the first two movies with a knockout performance from Curtis and some sharp, Scream-like dialogue. 7/10