Sort by

The Black Lodge has logged 732 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★½
Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★½
Edit this entry  
30
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The City of Violence

The City of Violence

2006
×
★★½
Edit this entry  
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Isle

The Isle

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Medium

The Medium

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Colony

The Colony

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Limbo

Limbo

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Hell

Hell

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★½
Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★
Edit this entry  
11
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★½
Edit this entry  
11
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Edit this entry