The Black Lodge has logged 52 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Land of the Lost

Land of the Lost

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Edit this entry  
30
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★½
Edit this entry  
28
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Edit this entry  
24
Steak

Steak

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love

Love

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Vice

Vice

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★½
Edit this entry  
17
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★
Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kingdom of the Spiders

Kingdom of the Spiders

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fist of Jesus

Fist of Jesus

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★
Edit this entry  
11
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★½
Edit this entry  
08
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★
Edit this entry  
07
Hud

Hud

1963
×
★★½
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Skins

Skins

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Sons of Katie Elder

The Sons of Katie Elder

1965
×
★★★
Edit this entry  
03
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wrong

Wrong

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★½
Edit this entry