Sort by

The Black Lodge has logged 56 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★½
Edit this entry  
29
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Double Down

Double Down

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bunker

The Bunker

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Danger Signal Number Nine

Danger Signal Number Nine

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
19
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★
Edit this entry  
17
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★½
Edit this entry  
16
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Piercing

Piercing

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of Daimajin

Return of Daimajin

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ginger Snaps Back: The Beginning

Ginger Snaps Back: The Beginning

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
Daimajin

Daimajin

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★½
Edit this entry  
10
Nekromantik 2

Nekromantik 2

1991
×
★★½
Edit this entry  
10
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Sun

A Sun

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★
Edit this entry  
05
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
05
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★
Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Keep

The Keep

1983
×
★★
Edit this entry  
04
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry