• The Wolf Man

    ★★★

  • Stranger on the Third Floor

    ★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Werewolf of London

    ★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★

  • Betty Boop for President

  • Scarface

    ★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★★

  • Häxan

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Buy Your Own Cherries

  • The Sick Kitten

    ★★★★★

  • Mary Jane's Mishap

    ★★★★★

  • Electrocuting an Elephant

    ½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Tramway Ride Through the Streets of Norwich

    ★★★★

  • The Kiss in the Tunnel

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Workers Leaving the Lumière Factory