The_filthy has logged 23 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
28
Electroma

Electroma

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry