Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nancy Drew and the Hidden Staircase

Nancy Drew and the Hidden Staircase

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nancy Drew... Trouble Shooter

Nancy Drew... Trouble Shooter

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nancy Drew... Reporter

Nancy Drew... Reporter

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nancy Drew… Detective

Nancy Drew… Detective

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bros

Bros

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Sphinx

Sphinx

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beauty's Worth

Beauty's Worth

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bride's Play

The Bride's Play

1922
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Horror at 37,000 Feet

The Horror at 37,000 Feet

1973
×
Read the review Edit this entry  
30
Sunkist Stars at Palm Springs

Sunkist Stars at Palm Springs

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Whale

The Whale

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Groucho & Cavett

Groucho & Cavett

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Water Birds

Water Birds

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Blind Mouseketeers

Three Blind Mouseketeers

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Follies

Mickey's Follies

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Karnival Kid

The Karnival Kid

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Valet

The Valet

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In a Different Key

In a Different Key

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Loch Ness Horror

The Loch Ness Horror

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Melody Cruise

Melody Cruise

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Max Steiner: Maestro of Movie Music

Max Steiner: Maestro of Movie Music

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Day Time Ended

The Day Time Ended

1980
×
½
Edit this entry  
01
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★½
Edit this entry  
29
Tanner '88

Tanner '88

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The November Man

The November Man

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry