Sort by

THE_FUTURIST has logged 54 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House of Dark Shadows

House of Dark Shadows

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Black, Mr. Hyde

Dr. Black, Mr. Hyde

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Other

The Other

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dunwich Horror

The Dunwich Horror

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die, Monster, Die!

Die, Monster, Die!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nothing But the Night

Nothing But the Night

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mad Doctor

The Mad Doctor

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deviled Crabs

Deviled Crabs

1917
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drácula

Drácula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before I Hang

Before I Hang

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ape

The Ape

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Haunted Honeymoon

Haunted Honeymoon

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bat

The Bat

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cry of the Banshee

Cry of the Banshee

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
How Awful About Allan

How Awful About Allan

1970
×
Read the review Edit this entry  
14
The Vampire Bat

The Vampire Bat

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night Must Fall

Night Must Fall

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Unholy Three

The Unholy Three

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunted House

The Haunted House

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Return of Count Yorga

The Return of Count Yorga

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Count Yorga, Vampire

Count Yorga, Vampire

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Equinox

Equinox

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Voodoo Man

Voodoo Man

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Crowhaven Farm

Crowhaven Farm

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scared Stiff

Scared Stiff

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghosks is the Bunk

Ghosks is the Bunk

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Invisible Agent

Invisible Agent

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry