Sort by

The Great Owl has logged 310 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silent Rage

Silent Rage

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cutting Class

Cutting Class

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Children

The Children

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sudden Fury

Sudden Fury

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Puppet Masters

The Puppet Masters

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vice Raid

Vice Raid

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guns Girls and Gangsters

Guns Girls and Gangsters

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Girl in Black Stockings

The Girl in Black Stockings

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
T-Men

T-Men

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Woman's Devotion

A Woman's Devotion

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Died Twice

The Man Who Died Twice

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hollow Triumph

Hollow Triumph

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Strange Adventure

A Strange Adventure

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Orchids for Miss Blandish

No Orchids for Miss Blandish

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Highway Dragnet

Highway Dragnet

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry