Sort by

The Great Owl has logged 263 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Queen of Outer Space

Queen of Outer Space

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Day the World Ended

Day the World Ended

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tiger Claws III: The Final Conflict

Tiger Claws III: The Final Conflict

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tiger Claws II

Tiger Claws II

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tiger Claws

Tiger Claws

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creature

Creature

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
TC 2000

TC 2000

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Steel and Lace

Steel and Lace

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trauma

Trauma

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ebola Syndrome

Ebola Syndrome

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Censor

Censor

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grave

The Grave

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frankenstein Day of the Beast

Frankenstein Day of the Beast

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Too Beautiful to Die

Too Beautiful to Die

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Laughing Dead

The Laughing Dead

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tragic Ceremony

Tragic Ceremony

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sex of the Witch

Sex of the Witch

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Madeline, Study of a Nightmare

Madeline, Study of a Nightmare

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ticks

Ticks

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deadly Friend

Deadly Friend

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mole People

The Mole People

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Alligator People

The Alligator People

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bat People

The Bat People

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Astro-Zombies

The Astro-Zombies

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry