Sort by

the_mr_owl has logged 308 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Driver

The Driver

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rubber

Rubber

2010
×
Edit this entry  
26
Corsage

Corsage

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ali & Ava

Ali & Ava

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghost Town

Ghost Town

2008
×
★★
Edit this entry  
15
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Package

The Package

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Without a Paddle

Without a Paddle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deuce Bigalow: Male Gigolo

Deuce Bigalow: Male Gigolo

1999
×
★★½
Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2010
×
★★
Edit this entry  
16
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
She Said

She Said

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Torture Chamber of Dr. Sadism

The Torture Chamber of Dr. Sadism

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Metamorphosis

Metamorphosis

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nil by Mouth

Nil by Mouth

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
East Palace, West Palace

East Palace, West Palace

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Murmuring

The Murmuring

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Outside

The Outside

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★★½
Edit this entry