the_narrator has logged 18 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Following

Following

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Nat Turner: A Troublesome Property

Nat Turner: A Troublesome Property

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nightjohn

Nightjohn

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Vanishing

The Vanishing

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Flirting with Disaster

Flirting with Disaster

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Storefront Hitchcock

Storefront Hitchcock

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry