the_narrator has logged 241 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Butch and Sundance: The Early Days

Butch and Sundance: The Early Days

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Interpreter

The Interpreter

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Neil Young Trunk Show

Neil Young Trunk Show

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Juggernaut

Juggernaut

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monster in a Box

Monster in a Box

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
And Everything Is Going Fine

And Everything Is Going Fine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Truth About Charlie

The Truth About Charlie

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fly Away Home

Fly Away Home

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Western Stars

Western Stars

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fighting Mad

Fighting Mad

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry