the_narrator has logged 33 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunshine State

Sunshine State

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Truth About Charlie

The Truth About Charlie

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
Edit this entry  
20
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
Edit this entry  
20
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
Edit this entry  
19
The Animal

The Animal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tomcats

Tomcats

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
America's Sweethearts

America's Sweethearts

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Legal Eagles

Legal Eagles

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Radiator Springs 500½

The Radiator Springs 500½

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Ricky Jay and His 52 Assistants

Ricky Jay and His 52 Assistants

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Amigo

Amigo

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
School Daze

School Daze

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shaft

Shaft

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry