The_Ploughman has logged 228 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frosty's Winter Wonderland

Frosty's Winter Wonderland

1976
×
Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
War Horse

War Horse

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dissident

The Dissident

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pickle

Pickle

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Five Minutes to Live

Five Minutes to Live

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ju Dou

Ju Dou

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
23
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bathtubs Over Broadway

Bathtubs Over Broadway

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry