The_Ploughman has logged 26 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Terminal Man

The Terminal Man

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Traveler

Midnight Traveler

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Real Life

Real Life

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Planes

Planes

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Man of Aran

Man of Aran

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
1917

1917

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade II

Blade II

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry