Sort by

The_Ploughman has logged 210 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Snowy Day

The Snowy Day

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lorelei

Lorelei

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Abduction

Abduction

2011
×
★½
Edit this entry  
14
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Starman

Starman

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry