RSS feed for theadampetrey

theadampetrey has logged 131 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
Edit this entry  
12
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Edit this entry  
08
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
Edit this entry  
02
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Edit this entry  
01
John's Gone

John's Gone

2010
×
Edit this entry  
01
UglyDolls

UglyDolls

2019
×
Edit this entry  
30
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
30
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Edit this entry  
30
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Edit this entry  
28
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Katy Perry: Part of Me

Katy Perry: Part of Me

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Little

Little

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★½
Edit this entry  
09
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mama

Mama

2013
×
★½
Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Pot of Boiling Oil

A Pot of Boiling Oil

2017
×
Edit this entry  
24
The Polish Accountant

The Polish Accountant

2017
×
Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry