RSS feed for theadampetrey
  • High Life

    High Life

    ★★★★

    My 1,300th watch 🎬

  • The Lure

    The Lure

    ★★★½

    Just your typical run of the mill mermaid surrealist fairytale cannibal musical.

  • Vivre Sa Vie

    Vivre Sa Vie

    ★★★½

    first criterion channel viewing🎞

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby

    Average shot length for this movie: 2.6 seconds

    It gave me visual whiplash & I don’t know why anyone would choose to edit a film this way.

  • The Graduate

    The Graduate

    ★★★★★

    “It's like I was playing some kind of game, but the rules don't make any sense to me. They're being made up by all the wrong people. I mean no one makes them up. They seem to make themselves up.”

  • The Beach Bum

    The Beach Bum

    ★★★★★

    After seeing this three times I finally feel like I can somewhat convey my feelings about this film. 

    THE BEACH BUM is a big step in the evolution of Harmony Korine as a filmmaker. As he gets older and seems to have more control over his creativity. (possibly due to more tame drug usage) He gives audiences his most accessible film while not giving up the anarchistic nature of his earlier films. 

    The environments in his films are always incredible…

  • Us

    Us

    ★★★½

    Seeing this in a dolby cinema was really awesome and made me really appreciate the sound & visuals more 


    Jordan Peele is serving a great purpose in mainstream studio films creating mid-range, easily accessible but well thought out films that deliver. 


    This seems like it’s going to be a film that is going to be really fun to revisit time to time.

  • The Beach Bum

    The Beach Bum

    ★★★★★

    “I think the costume designer forgot a few people’s costumes.” - my girlfriend

  • The Beach Bum

    The Beach Bum

    ★★★★★

    Consider my gypsy soul rocked

  • Trash Humpers

    Trash Humpers

    ★★★

    somebody call the cops

  • The Straight Story

    The Straight Story

    ★★★★½

    The best Disney movie of all time hands down

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★

    Grunge Annette Benning ft. Nirvana is worth the price of admission