Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anyone But You

Anyone But You

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rainbow

Rainbow

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wish

Wish

2023
×
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night Swim

Night Swim

2024
×
Read the review Edit this entry  
21
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saltburn

Saltburn

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
May December

May December

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Creator

The Creator

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wonka

Wonka

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry