Griffin has logged 29 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love! Valour! Compassion!

Love! Valour! Compassion!

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roy Orbison and Friends: A Black and White Night

Roy Orbison and Friends: A Black and White Night

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry