Sort by

Griffin has logged 280 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bros

Bros

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stutz

Stutz

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Smile

Smile

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Circle of Power

Circle of Power

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry