• They Shoot Horses, Don't They?

    They Shoot Horses, Don't They?

    ★★★½

    This has to be the best title drop in history, right?

  • Spaceman

    Spaceman

    ★★

    “Pull out, save yourself!” — truer words have never been spoken. Am I right fellow parents? haha

  • PlayTime

    PlayTime

    ★★

    Cool sets but just a little too silly for me

  • Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★★

    As expected, Maud’dib had me on my knees faster than I could say Lisan al-Gaib. A breathtaking triumph that sets a new standard and whose post-movie blues can only be matched by the LOTR trilogy.

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    Another cheeky watch in preparation

  • The Strange Thing About the Johnsons

    The Strange Thing About the Johnsons

    ★★★½

    Watched with my dad and had to take my hand off his thigh earlier than I thought. Didn’t want it to be weird

  • The Fall

    The Fall

    ★★½

    The origin story of The Unknown from the Glasgow Willy Wonka experience

  • Burn After Reading

    Burn After Reading

    ★★★★

    Slept on this one very hard. Pretty much hibernated. I think cause it had reading in the title

  • The Fifth Element

    The Fifth Element

    ★★★★½

    Ridiculous how sexy Diva is. And so brave

  • Anyone But You

    Anyone But You

    ★★

    One of the steamiest family movie nights in a long time

  • Mandabi

    Mandabi

    ★★★

    Mandabi manipulates man into making many mischievous maneuvers

  • All of Us Strangers

    All of Us Strangers

    ★★★★

    Beautiful and sad movie. Hit pretty close to home and makes me want to be a gayer man