theblairbitch has written 17 reviews for films during 2020.

  • Anna and the Apocalypse

    Anna and the Apocalypse

    ★★★★

    the way literally every song in this movie was a bop

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★★★

    jess was the blueprint for the final girls

  • Krampus

    Krampus

    ★★★★

    nobody makes holiday horror movies better than michael dougherty

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★★★

    sophia takal really got men from all around the world pressed, i have to stan

  • Freaky

    Freaky

    ★★★★★

    this movie was such a serve. everything about it is literally amazing, the kills, the gore, i liked every single character, the jokes were genuinely funny, i loved the references to some of the old slashers and the whole movie was so much fun and i'm obsessed with it. kathryn and vince were both amazing in their roles, the soundtrack was amazing too and if you haven't seen this movie please watch it as soon as possible because this is honestly one of the best horror movies that came out this year and i can't recommend it enough. a win for horror fans and the gays.

  • Serial Mom

    Serial Mom

    ★★★★

    this movie was literally so iconic

  • Clown

    Clown

    ★★★½

    this honestly wasn't as bad as people make it out to be. the best part of the whole movie were definitely kills, i loved the gore and that final act was genuinely scary; also that clown design was awesome, it was actually really terrifying

  • Audition

    Audition

    ★★★½

    asami did nothing wrong

  • Possessor

    Possessor

    ★★★★

    christopher abbott's c*ck

  • The Blackcoat's Daughter

    The Blackcoat's Daughter

    ★★★★★

    the lack of score in some of the scenes made this movie genuinely scary. the plot twist caught me off guard and if you plan on watching this, please go in as blind as you can because it is the only way to watch it and truly appreciate it.
    i loved the atmosphere in this, it was so heavy and dreary and the whole movie is really depressing and i loved it! both emma roberts and kiernan shipka delivered strong…

  • She Dies Tomorrow

    She Dies Tomorrow

    ★★★★

    what

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★★★½

    i thought this was going to suck, but i honestly really enjoyed it! yeah, it has its issues, but it has pretty decent performances, great wlw representation and i found the final act to be really fun! my only issue with this movie is the fact that they made illyana racist and whitewashed roberto... what was the reason? overall, whilst it's not great, i honestly liked it and it kept me entertained throughout most of its runtime.