Sort by

single white femalien has logged 57 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Talhotblond

Talhotblond

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
The Woman Who Wasn't There

The Woman Who Wasn't There

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Intruder

Intruder

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Heat

The Heat

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
13 Sins

13 Sins

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Deliver Us from Evil

Don't Deliver Us from Evil

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Rock

Black Rock

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★½
Edit this entry  
16
Knights of Badassdom

Knights of Badassdom

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Bad Milo

Bad Milo

2013
×
★★
Edit this entry  
16
It's Not You, It's Me

It's Not You, It's Me

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
This Filthy World

This Filthy World

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★½
Edit this entry  
14
Make Believe

Make Believe

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Meet the Fokkens

Meet the Fokkens

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Sand Castle

The Sand Castle

1977
×
★★★
Edit this entry  
14
Walking

Walking

1968
×
★★★
Edit this entry  
13
The Man in the Lower-Left Hand Corner of The Photograph

The Man in the Lower-Left Hand Corner of The Photograph

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Invocation

Invocation

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
I Shot Andy Warhol

I Shot Andy Warhol

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Mortified Nation

Mortified Nation

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
The Notorious Bettie Page

The Notorious Bettie Page

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
Mountain Music

Mountain Music

1976
×
Edit this entry  
11
Closed Mondays

Closed Mondays

1974
×
★★★
Edit this entry  
10
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Caller

The Caller

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Dummy

The Dummy

1982
×
★★½
Edit this entry  
09
The Maker

The Maker

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
The Separation

The Separation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
The Beast

The Beast

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Afflicted

Afflicted

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Thinner

Thinner

1996
×
Read the review Edit this entry  
08
Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Populaire

Populaire

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★½
Edit this entry