Sort by

braden has logged 288 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★½
Edit this entry  
28
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bowery at Midnight

Bowery at Midnight

1942
×
★★★
Edit this entry  
27
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Edit this entry  
23
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Edit this entry  
20
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
13
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Edit this entry  
09
Demons

Demons

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sweet River

Sweet River

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
03
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
03
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Flesh

Flesh

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Velvet Underground and Nico: A Symphony of Sound

The Velvet Underground and Nico: A Symphony of Sound

1966
×
Read the review Edit this entry  
27
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Fistful of Fingers

A Fistful of Fingers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Dogra Magra

Dogra Magra

1988
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Dogra Magra

Dogra Magra

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Edit this entry  
04
Vinyl

Vinyl

1965
×
Edit this entry  
03
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry