Sort by

braden has logged 24 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cannes Man

Cannes Man

1997
×
½
Edit this entry  
17
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love

Love

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
06
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry