Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
TheBudhimself

TheBudhimself

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for TheBudhimself
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • TheBudhimself’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★★ Watched by TheBudhimself 24 May 2022

    Casual: A+
    Cinephile: A+
    Critic: A+

  • The Bad Guys

    The Bad Guys 2022

    ★★★★ Watched by TheBudhimself 22 May 2022

    Casual: A
    Cinephile: A-
    Critic: B+

  • The Truman Show

    The Truman Show 1998

    Watched by TheBudhimself 25 Apr 2022

    Casual: A+
    Cinephile : A+
    Critic: A+

  • Hop

    Hop 2011

    ★★ Watched by TheBudhimself 15 Apr 2022

    Fun Easter movie 
    Casual: B
    Cinephile: C
    Critic: D

  • The Belko Experiment

    The Belko Experiment 2016

    ★★★½ Watched by TheBudhimself 14 Apr 2022

    Casual: A-
    Cinephile: B
    Critic: B-

  • Ambulance

    Ambulance 2022

    ★★★ Watched by TheBudhimself 10 Apr 2022

    Casual: A-
    Cinephiles: B
    Critic: C+

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★ Watched by TheBudhimself 05 Apr 2022

    Casual: A
    Cinephile:A- 
    Critic: A-

  • X

    X 2022

    ★★★★½ Watched by TheBudhimself 22 Mar 2022

    Casual: B+
    Cinephile: A-
    Critic: A+

  • Get Out

    Get Out 2017

    ★★★★★ Rewatched by TheBudhimself 09 Mar 2022

    Casual: A+
    Cinephile: A+
    Critic: A+

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Watched by TheBudhimself 06 Mar 2022

    Casual: A+
    Cinephile:A+
    Critic:A+
    Only complaint it could’ve been a little bit shorter

  • Texas Chainsaw Massacre

    Texas Chainsaw Massacre 2022

    ★★★½ Watched by TheBudhimself 27 Feb 2022

    Bloody Massacre
    Casual: B
    Cinephile:C
    Critic:D

  • Uncharted

    Uncharted 2022

    ★★★ Watched by TheBudhimself 25 Feb 2022

    Casual: B
    Cinephile:B
    Critic:B

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 8
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro