Sort by

theburkenation has logged 680 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Maguire-Man

Maguire-Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Do-Over

Christmas Do-Over

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Is Canceled

Christmas Is Canceled

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in the Heartland

Christmas in the Heartland

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday Fix Up

The Holiday Fix Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas with a Prince

Christmas with a Prince

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Clifford

Clifford

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beethoven's Christmas Adventure

Beethoven's Christmas Adventure

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stripes

Stripes

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Christmas Miracle

Christmas Miracle

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Along with the Gods: The Two Worlds

Along with the Gods: The Two Worlds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Physical Thoughts

Physical Thoughts

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry