Sort by

theburkenation has logged 83 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Auditorium 6

Auditorium 6

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Julia

Julia

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1980
×
Read the review Edit this entry  
26
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
How Sweet It Is

How Sweet It Is

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paranormal Asylum: The Revenge of Typhoid Mary

Paranormal Asylum: The Revenge of Typhoid Mary

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Café Society

Café Society

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry