Sort by

theburkenation has logged 38 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hello, Love, Goodbye

Hello, Love, Goodbye

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
2025: The World Enslaved by a Virus

2025: The World Enslaved by a Virus

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Metroid: The Sky Calls

Metroid: The Sky Calls

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death Takes a Holiday

Death Takes a Holiday

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Belle

Belle

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Peppa Pig: My First Cinema Experience

Peppa Pig: My First Cinema Experience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Avenues

Avenues

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The 355

The 355

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of Kenneth Chamberlain

The Killing of Kenneth Chamberlain

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry