• Matilda

    ★★★

  • The Cable Guy

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★★

  • Primal Fear

    ★★★★

  • Hard Eight

    ★★★★½

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • A Close Shave

    ★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Cool Runnings

    ★★★

  • True Romance

    ★★★★½

  • The Wrong Trousers

    ★★★★

  • Falling Down

    ★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★

  • Batman Returns

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • Misery

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★

  • A Grand Day Out

    ★★★½

  • Batman

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • Big

    ★★★½

  • Scooby-Doo Meets the Boo Brothers

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Grease

    ★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • Dirty Harry

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Kelly's Heroes

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • The Great Escape

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★