• Boyhood

    Boyhood

    ★★★★½

    A photograph is capturing a fleeting moment.

    Linklater is the king of capturing moments and capturing vibes.

  • Coming Home in the Dark

    Coming Home in the Dark

    ★★½

    Actually did a decent job at building tension but squandered it all pretty much immediately.
    Describing this as Funny Games but it's a Netflix Original is too easy but it's spot on.
    My eyes were shut by the end of the film.

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★

    Finally got around to watching this, making my Tarantino ranked list complete—albeit needs a rewatch of some, specifically Django.

    I dont really have too much to say about the movie itself. It's Tarantino, WWII, it's great. A lot different than what I expected, honestly, but it delivers.

  • Hard Eight

    Hard Eight

    ★★★★

    Great debut from PTA. It's a nice chill hangout movie that's all vibes. I agree a bit with Griffin that the screenplay is kind of a mess; however, there's not too much going on so it doesn't matter too much.

  • Samurai Cop

    Samurai Cop

    ½

    They dont make 'em like they used to. Absolutely charming watch. So enjoyable just from a filmmaking perspective.

  • Senior Year

    Senior Year

    Contender for the worst movie I've ever seen....but I think they intentionally tried to make the worst movie they could so it is at least attention holding.

    Rebel Wilson's character is the most unlikable person I've ever seen put to screen.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★

    Definitely manages to be better than the first one. The mission was super well shot and thrilling. Definitely one I'm eager to revisit.

  • Boiling Point

    Boiling Point

    ★★★½

    Reminded me how shitty it is working in food service. Nothing like getting yelled at by someone for their own fault. Nothing like being fucked over every other day because of an entitled customer.
    Even though I didn't work in a restaurant, this experience feels very realistic and relatable. Reveal at the end was neat and I didn't actually see it coming even though it was foreshadowed the whole time, and I see why Ryan is so into this film.

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★½

    i let it run two cycles before i put on tasm2 instead

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    The cracks of Raimi's directing makes this enjoyable; unfortunately, at the end of the day it's corporate Marvel who has total control so it was safe and couldn't be freaky the entire time.

    The reason I went and saw this movie was because I was interested in what cameos there would be and I was happy with them. Since it's still not stakes Marvel, we shouldn't expect deaths often, so it was neat just seeing the multiverse cameos thrown away—Loved…

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★½

    For some reason I can't stand black and white films most of the time, but this is a visual style I absolutely adore. Special effects like this are great and practical stunts out of necessity instead of an artistic choice really bred so much creativity and just cool cinematography. They really don't make movies like this anymore.

    That being said, the movie is good but not too good. Certainly a decade defining movie, and contains a lot of action troupe…

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    The direction in this film is nothing short of immaculate. So many scenes play out with no dialogue, just music and excellent camera working conveying a plethora of emotion and meaning. Show don't tell.