Sort by

thecinemalover has logged 189 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★
Edit this entry  
29
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★
Edit this entry  
23
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Memories of a Teenager

Memories of a Teenager

2019
×
★½
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Outside In

Outside In

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Box

Black Box

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Am Jonas

I Am Jonas

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
His House

His House

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★½
Edit this entry  
02
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry