Sort by

thecinemalover has logged 147 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
Easter Sunday

Easter Sunday

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Curve

Curve

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Other Side of the Box

Other Side of the Box

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
High Tension

High Tension

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Edit this entry  
12
Men

Men

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
30
Monster

Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Emergency

Emergency

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Emergency

Emergency

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
'Vizcaya' Under Full Headway

'Vizcaya' Under Full Headway

1898
×
Edit this entry  
22
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry