TheCloser79 has logged 80 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry